Cosmograph Daytona společnosti repliky Rolex je dobře známý. Jako jedna z ikon reprezentujících historii sledování je vždy na seznamu přání milovníků. V rámci Rolexu jsou také známé jako nejdražší hodinky v historii značky. V roce 2017 byl Cosmograph Daytona Ref. To proto, že 6239 bylo prodáno za 17 752 500 $ (asi 23 miliard wonů) na aukci Philips. Hodinky ve své době předčily značku a staly se nejdražšími náramkovými hodinkami na světě. O dva roky později velmistr Patek Philippe Chime Ref. Přestože dala trůn 6300A-010 (31 milionů švýcarských franků, asi 42 miliard wonů v korejské měně).
Cosmograph Daytona (dále jen Daytona), který má v historii moderních hodinek důležitý význam, se zrodil v roce 1963. Název ‚Daytona‘, stejně jako závodní chronograf, pochází z kontinentální závodní soutěže Daytona, která se konala na bílých píscích Daytona Beach na Floridě v USA. Nicméně brzký Ref. 6239 také vynechal název produktu z číselníku v závislosti na modelu. Byl to Ref. Je z roku 6240. V této době se začaly postupně vyvíjet detaily, jako například použití šroubovacího tlačítka a představení jedinečného vodotěsného pouzdra Rolex Oyster. Během historie Daytony se detailní design mění každým okamžikem a ani v rámci stejné reference se nenachází jeden nebo dva modely s různými prvky. Takže když rozdělujeme generaci Daytony do velké kategorie, je často klasifikována jako hnutí. První generace s manuálními chronografy, včetně řady Valjoux 72, druhá generace s automatickými chronografy, jako je automatický kalibr 4030 upravený El Primero 400 od Zenith v roce 1988, a automatický interní chronograf představený na přelomu tisíciletí (2000 ) Je klasifikován jako třetí generace, která představila Graph Caliber 4130. Odkaz v této recenzi. 116500LN tímto způsobem odpovídá 3. generaci.
Ref. 116500LN byl poprvé představen v roce 2015. Těsně před č.j. Největší rozdíl oproti 116520 je rámeček. Místo oceli jsme směle zavedli naši vlastní keramickou směs Cerachrom. Jinými slovy, materiál, který se dříve používal pouze pro výrobky z platiny nebo zlata, byl aplikován i na ocelový model. Ref. Ze stejného důvodu se 116500LN běžně nazývá „Ceratona“. Stejně jako závodní chronograf je na povrchu lunety vyryta tachymetrická stupnice, která dokáže měřit průměrnou rychlost. Každá stupnice je tence vyplněna platinovými částicemi prostřednictvím procesu PVD, aby vypadala čistší. Pouzdro o průměru 40 mm se od předchozího příliš neliší, není co dodat ani ubrat. Vyrobeno z oceli Oystersteel, která se může pochlubit vynikající odolností proti korozi. Voděodolnost je 100m. Na rozdíl od jiných sportovních repliky hodinek, které sledují poněkud odvážný design, je očko navrženo tence, aby pokračovalo v elegantním tvaru. Povrch se také může pochlubit odlišným kouzlem tím, že plně využívá světlo během celého procesu leštění. Zadní strana pouzdra je uzavřena jako Rolex.
Číselník je také nezměněn, ale verze s bílým ciferníkem má stejnou černou barvu jako luneta na obroučkách vah na každém pultu. Oproti předchozí době, kdy byl stejný díl stříbrný, se dojem rozhodně prohloubil. Výborný je i soulad s lunetou Cerachrom. Zbytek designu se od předchůdce příliš neliší, a to jak černé, tak bílé ciferníky. Stabilní struktura tri-compax (3, 6, 9 tři čítače) byla zděděna, protože je v nedatovém stylu preferovaném nadšenci. Ve 3 hodiny je 30minutové počítadlo, v 6 hodin malé sekundové a v 9 hodin 12hodinové počítadlo. Ve 12 hodin se pod logem korunky Rolex na dlouhou dobu zobrazuje název značky, název modelu a fráze související s chronometrem. Hodinová/minutová ručička a nášivka hodinové indexy jsou pečlivě aplikovány pomocí jedinečné luminiscenční látky Chromalight. Pro srovnání, Chromalight, který ve tmě vyzařuje modré světlo, má tu výhodu, že vydrží déle než normální Super-LumiNova.
Jak již bylo zmíněno, strojek je vybaven automatickým interním chronografem kalibru 4130. Má frekvenci 28 800 vph za hodinu a rezervu chodu 72 hodin. I nyní je 72hodinová rezerva chodu na horní straně chronografu. Caliber 4130 takovou rezervu chodu realizoval již před 22 lety, takže to byl tehdy velký technický počin. Představeny byly také převíjecí pružiny Blue Parachrom a tlumiče Paraflex vyvinuté společností Rolex. Díky tomu můžete očekávat vynikající antimagnetické vlastnosti a odolnost. Dá se říci, že i stabilita je ověřena více než 20 lety. Na základě své vysoké spolehlivosti také bez opomenutí získal certifikaci Swiss Official Chronometer (COSC). Operační systém chronografu sleduje moderní konfiguraci stabilní kombinace sloupkového kola a vertikální spojky.
Náramek je vybaven náramkem Oyster s konfigurací triple link. Střední článek je leštěn stejně jako pouzdro a boční články na obou stranách jsou matné kartáčovaným zpracováním. Bylo by to monotónní, kdyby bylo plně lesklé jako pouzdro, ale díky kombinaci matu působí trojrozměrně. Součástí spony je komfortní prodlužovací systém easy-link, který umožňuje do určité míry snadno upravit délku náramku bez vyjmutí článku.
Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona Ref. Cena 116 500 LN je aktuálně 18,54 milionu wonů. Získání produktu za tuto cenu samozřejmě doslova sbírá hvězdy z nebe. Nadšenci se stále chtějí dostat do rukou Daytony, i když to znamená přidat prémii. Je na každém, zda se to vyplatí, ale je pravda, že takových chronografů, jako je Dayto, není mnoho, i když si dáte stranou obrovskou prémii. Stále existuje spousta důvodů, proč toužit po Daytoně, jako je síla značky a spolehlivost Rolex s korunkou, její status jako komplikace, která ji reprezentuje, a její symbolika jako ikony, jejíž jméno se vrylo do historie hodinek.